Међународни Сабор на Кадибогазу
У сусрет овогодишњем Међународном сабору на Кадибогазу разговарамо са Владаном Радовановићем председником Организационог одбора ове манифестације.
Господине Радовановићу појасните нашим читаоцима шта је то Сабор на Кадибогазу и по чему се ова манифестација разликује од других:
-“Сабор на Кадибогазу је једна интересантна манифестација која се одржава сваког лета током викенда који је најближи празнику Св. Прокопије на српско- бугарској граници код српског села Ново Корито и бугарског Салаш у општинама Књажевац и Белоградчик које су уједно оснивачи и покровитељи ове манифестације. То је уједно и највећи прекогранични сабор на Балкану где се сваке године на једној граничној линији окупи између 25.000 и 30.000 грађана двеју држава.
Да би ваши читаоци разумели како то изгледа половина саборског простора је у Србији а половина у Бугарској и постоји по један улаз из обе државе. Сабор је манифестација која има различите садржаје од спорских , културних, изложбених, обележавање историјских догађаја, сусрете високих државних и дипломатских представника обеју држава а на неки начин је и кровна прекогранична манифестација у нашем крају“.
По чему је познат Кадибогаз у историјском смислу:
-Кадибогаз је место, природни прелаз на Старој планини на државној граници и он је један од два историјска прелаза уз Св. Николу на којима су били путеви ка истоку од античких па до времена Отоманске империје. Данас је то место за које већ 26 година постоји иницијатива за отварањем граничног прелаза између Србије и Бугарске и у том погледу се стигло до потписивања Споразума о отварању граничног прелаза „Ново Корито- Салаш“ 2007 године од стране председника обеју држава и ратификације у парламентима Србије и Бугарске. Са бугарске стране је почела изградња пута у дужини од 5 километра и радови су тренутно у застоју док је са наше стране урађен Урбанистички план и очекујемо да држава изузме земљиште од власника како би се привело намени односно изграддио гранични прелаз. Треба рећи да са српске стране границе недостаје свега 300 метара асвалтног пута до граничне линије.
Господине Радовановићу Ви сте уједно и координатор за прекограничну сарадњу општине Књажевац ,чини се да је наша општина доста активна на овом пољу како оцењујете активности у оквиру сарадње са општинама у Р. Бугарској:
-У праву сте ми имамо заиста активну и плодоносну сарадњу са суседним а и другим општинама северозападне Бугарске, најпре бих истакао традиционалну сарадњу са побратимском општином Белоградчик са којом смо званично побратимљени далеке 1968 године али и са свим осталим општинама. Прекогрнична сардња се ту тим годинама одвијала у областима културе и спорта, данас а нарочито након 2000 године и у свим осталим областима. Посебна корист и интерес свих наших институција су прекогранични ИПА програми Европске уније за које можемо рећи да су многе наше институције конкурисале и добијале финансијску подршку .
Порука за крај нашим читаоцима:
-Ја бих позвао све људе добре воље који нису били да дођу и посете нас ове године од 22 до 24 јула као и оне који су били јер нас сваке године очекује нешто ново и интересантно. Ја обично поручим српским пријатељима да дођу на сабор зато што је то најлакши начин да „уђете“ у Европску унију док бугарске пријатеље позивам да дођу на сабор у „слободну“ земљу. Како год сигуран сам да ће бити од свега по мало и за сваког по нешто у прилог томе говори и чињеница да је за протеклих 15 година наш сабор посетило више од пола милиона грађана из обе државе.